Yenidoğan Sarılığı Nedir ?

0
Yenidoğan Sarılığı Nedir ?

Yeni doğan dönemi, bebeğin doğum eylemini tamamlayıp solunuma başladığı andan itibaren başlar. Yaklaşık olarak 28 günü kapsayan bir süreçtir. Bu süreç bebek için dış dünyaya alışma dönemi olarak adlandırıldığından ötürü oldukça dikkat gerektirir.

Bu süreçte oldukça sık olarak görülebilen sarılığın tespiti ve takibi oldukça önemlidir. Peki, sarılık nedir?

Sarılık, bilirubin adı verilen cilde sarı renk veren bir maddenin kandaki normal seviyesinin üstüne çıkması ve deride birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Zamanın da doğan bebeklerin %60’nda, erken doğan bebeklerin %80’inde görülmesi muhtemeldir. Yeni doğan sarılığının çoğunluğu kendiliğinden geçse de bazı durumlarda bilirubin yüksek seviyelere ulaştığından ötürü beyne kalıcı hasar verme olasılığı fazladır. Bu sebepten dolayı yeni doğan sarılığının ilk bir hafta ve ya ilk on gün içinde ki doktor takipleri son derece önemlidir. On günden sonra kan bariyeri kapanarak bilirubinin kandan beyne geçmesinin engellediği kabul edilmektedir.

Yeni doğan bebekte sarılık olup olmadığı bedenine bakılarak anlaşılabilir. Yeni doğan bebeklerin göz aklarında, burun çevrelerinde ve yüzlerinde görülen sarı renk, sarılığın ilk belirtisi olarak kabul edilir. Sarı rengin tüm gövdede görülmesi hastalığın ilerlediği anlamını taşımaktadır. Parmak ile hafifçe burun kenarlarına ve ya karna bastırılıp kaldırıldığında sarı renk daha bariz bir şekilde tespit edilir.

Kanda yükselen bilirubin bebekte hiç olmadığı kadar uyku yapar. Sarılığı olan bebek emmek istemez. Sürekli uyumak ister. Beslenme azlığına bağlı olarak atılım azalır. Atılım azlığı bilirubin seviyesini yükselterek kısır döngünün başlamasına sebep olacaktır. Bu durumda ki bebeklerde zekâ ve motor gelişim geriliği, işitme ve görme problemlerinin oluştuğu görülmüştür.

yenidogan-sariligi-nedir-2

Sarılığın sebebine bakılacak olursa ilk ve önemli sebebin kan grubu uyumsuzluğu karşımıza çıkmaktadır. Annenin kan grubu rh (-) bebeğin kan grubu rh (+) olursa rh uygunsuzluğu karşımıza çıkarken; Annenin kan grubu 0, bebeğin kan grubu A,B ya da AB ise AB0 uyumsuzluğu karşımıza çıkar. Anne ve bebek arasında görülen kan grubu uyumsuzluğu sonucunda annede bebeğe karşı antikor gelişimine sebep olacaktır. Annede oluşan bu antikorlar plasenta yolu ile bebeğe geçerek alyuvarların parçalanmasına neden olur. Bunun sonucunda fazla bilirubin bebekte sarılığa yol açar.

Erken doğmuş bebekler, doğum esnasında kafa derisi altında kanama meydana gelmiş olan bebekler, ilk 24 saatte sarılık belirtisi vermiş olan bebekler, emme sorunu olan bebekler, sarılığı 14 günden fazla süren bebekler, büyük kardeşlerinde ışık tedavisi gerektirecek kadar sarılık tespit edilen bebeklerin sarılık açısından takibi son derece önem taşımaktadır.

Yeni doğan sarılığının tedavisi ışık terapisi, intravenöz imminoglobulinler, kan değişimi olarak üçe ayrılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *