Yeni Doğan Sarılığı Nedir

0

Yeni doğan bebeklerde sarılık meydana gelebilmektedir. Bu durumun birçok farklı nedeni bulunmaktadır.

Anne Karnında Enfeksiyon

Annenin bebek anne karnındayken geçirmekte olduğu bir enfeksiyon hastalığı bebeğin karaciğer dokusunu etkileyebilmektedir.  Bu durumda da yeni doğan bebekte sarılık meydana gelebilir. Bebek anne karnındayken annenin geçirebileceği en önemli hastalık kızamıkçıktır.  Bununla beraber B tipi sarılık, AIDS ve toksoplazma da bu duruma neden olabilir.

yeni doğan bebek

Kan Grubu Uyuşmazlığı

AB0 kan grubu uyuşmazlığı da bebeklerde sarılık nedenleri arasındadır. Anne kan grubu 0’sa ve A ya da B olan bir bebeği doğurduğunda bebeğin yeni doğan sarılığına yakalanma riski yüksektir. Kan grubu 0 olan kişiler doğal anti-A ve anti-B ismi verilen A ve B kan gruplarına tepki veren antikorların bulunması bu durumun nedenidir. 0 kan grubu olan bir kadın, A ya da B – AB olan bir erkekle evlendiğinde bebekte bu sorun oluşacaktır. Farklı kan grubuna sahip bebeği taşıyan annenin karnında anti-A ve anti-B antikorları bebeğin kanına ulaşır ve bebek kan hücrelerinde hassaslık oluşturur. Bebeğin kırmızı kan hücreleri yeni hayata geldiği dönemde kolayca yıkılabilir ve sarılık meydana gelir. Bebeğe bu durumda fototerapi uygulanması gerekli olabilir. Ayrıca Rh uyuşmazlığı da bebeklerde sarılık nedeni olabilir. Örneğin A Rh (+) kan grubu olan kişinin kırmızı kan hücrelerinde A kan grubu yanında Rh faktörü de vardır ve bir başkasının kan uyuşmazlığı durumunda kan verilme sürecinde sorun oluşturabilir. Yani rh konusunda da bir anormallik olursa bebekte sarılık başlangıcı tetiklenebilmektedir.

yeni doğan bebekler sarılık

Rh Nasıl Etki Eder?

Anne kanı Rh (-) ise ve Rh (+) olan bir kişinin kanına temas ederse, Rh faktörüne karşılık olarak antikor üretme potansiyeline sahip olacaktır. Bu antikorlar doğal değildir,  yani doğuma bağlı oluşmazlar.  Rh (-) kanı olan anne daha önce herhangi nedenle Rh (+) kanla temas etmişse ve ilk defa bu tür kana sahip bir bebeği olacaksa sorunlar da başlayacaktır. Bahsedilen antikorlar bebeğin kırmızı kan hücrelerine zarar verecektir ve orta şiddetli bir bebek sarılığı söz konusu olacaktır. Sarılıkta bebeğin kan hücreleri zarar görecektir. Daha ilk doğduğu dönemde bebeğin kanındaki bilirübin seviyesi çok fazla yükselir. Bebeğin hekimi bu durumda hemen fototerapi sarılık tedavisi ile bebeğin bu olumsuz durumu yeniden düzene koyulur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *