Sünnet İçin Uygun Yaş Nedir ?

0
Sünnet İçin Uygun Yaş Nedir ?

Dünyada erkeklerde sünnet olma oranı yüzde 20 iken ülkemizde ise bu oran yüzde 100’e yakın olarak tespit edildi. Sünnet için en uygun dönemler 6 ve 15 ay, 2 ve 4 yaş ya da 7 ve 10 yaş arası olarak belirlendi. Sünnet cerrahi bir müdahale olmasına rağmen çocuğun gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Sünnetin belli yaş grupları arasında yapılması ise çocuğun zihinsel gelişimini olumlu yönde etkiliyor. 4-6 yaş arası dönem, erkek çocukları için ruhsal ve cinsel açıdan kendilerini tanımaya çalıştıkları ve gelişimini henüz tamamlamadıkları için kritik bir dönemdir.

Sünnet Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli

sunnet-icin-uygun-yas-nedir-2Tıbben bir gereksinim olmadığı müddetçe çocuk örselenmeden ve çocuğun ruhsal ve cinsel gelişimi tam olarak tamamlanmadan 4-6 yaş arasında erkek çocukları sünnet yaptırılmamalıdır. Sünnet, erkek üreme organının en uç kısmını örten deri parçasının dini usüllere uygun ve steril şartlarda bir cerrahi işlem ile çıkarılmasıdır. Toplumumuzda sünnet, aileler için bir gurur kaynağı olarak gösteriliyor. Çocukların belli yaş grupları çocukların zihinsel gelişimi için çok önemli olduğu için sünnet açısından bazı yaş grupları öneriliyor. Sünnet için en uygun görülen yaş grupları ise, 6 ila 15 ay arası, 2 ila 4 yaş arası ve 7 ila 10 yaş arasıdır.

Sünnet Kaç Yaşında Yapılmalıdır

Sünnet, ciddi bir cerrahi girişimdir ve bu nedenle sünnet kesinlikle evde değil ameliyathanede lokal anestezi ile yapılmalıdır. Hatalı yapılan sünnet girişimleri çocuğun bütün hayatını etkileyebilir. Bunun için cerrahi seçimi sünnette en dikkat edilmesi gereken konudur ve kesinlikle ameliyathanede lokal anestezi ile yapılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *