Sezeryan Doğum Sonrası Neler Yapılmalı

0
Sezeryan Doğum Sonrası Neler Yapılmalı

Normal doğum şartları oluşmayan sezeryan ameliyatı ile doğum yapan kadınların bir takım tereddütleri bulunmaktadır. Bu tereddütlerden biri sezeryan doğum sonrası neler yapılmalı gibi, anne adayının kendi başına cevaplayamadığı bir sorudan kaynaklanmaktadır.

Sezeryan ameliyatı geçiren kadınlar öncelikle temizliğe çok vermesi gereklidir. Hastanede bulunduğu sürece hekimi tarafından kontrol edilen ve bakımı yapılan cerrahi kesi, hastane çıkışı verildikten sonra kişinin cerrahi kesi için pansuman yapmasına ihtiyaç olmayıp sadece temiz ve kuru kalmasına önem göstermesi gereklidir. Hekim tarafından yazılan reçete ile alınan antibiyotik, cerrahi kesinin herhangi bir enfeksiyona karşı korunması içindir ve 12 saatte bir aksatmadan içilmesi gereklidir.

sezeryan-dogum-sonrasi-neler-yapilmali-2

Sezeryan sonrasında 4-5 gün mecbur kalınmadıkça banyo yapmak önerilmez sonrasında kesi yerini kuruladığınız takdirde banyo yapılmasında bir sakınca yoktur. Sezeryan ameliyatı sonrasında kabızlık sorunu meydana gelmemesi için bol miktarda su, meyve suyu ve lifli yiyecekler tüketilmelidir. Giyinilen iç çamaşırın pamuklu ve kesi yerine gelmemesi için yüksek bel tercih edilmesi gerekir. Eğer kesi yerinde herhangi bir açılma, kanama, aşırı kızarıklık olursa zaman kaybetmeden hekiminize başvurmanız gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *