Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

0
Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Gebeliğin 38-42 haftaları arasında yaşanan normal doğum kendiliğinden başlayan sancılara bağlı olarak, bebeğin başı önde, kendisine ya da anneye zarar verilmeden alınmasıdır. Normal doğumların %96 gibi bir oranı baş geliş şeklinde olur. Baş gelişten farklı yolla yapılan yoğumlar normal değildir.

Normal Doğum Sonrası Anne

Normal doğum yapan bir anne birkaç saat geçtikten sonra günlük aktivitelerine devam edebilir. İstediği yemeklerden yiyebilir ve bebeğin bakımını yaparak onu emzirebilir. Anatomik olarak anne fizyolojisine saygılı ve az travmatik olan bu işlem sonrasında anne daha kısa süre hastanede kalır. Anne normal hayata çok daha rahat şekilde döner ve ekonomik açıdan da normal doğum yapmak avantajlıdır.

sezeryanla doğum

Normal doğum sonrası anne bebek fizyolojisinde şunlar görülür:

  • Anne sütü gelmesi kolaylaşır. Bunu rahim kasılması sağlayan oksitosin hormonu sağlar.
  • Bebek açısından da normal doğum avantajlıdır. Normal doğum esnasında içeride ciğerleri suyla dolan bebek dış dünyada nefes alıp vermek için sıvıyı dışarı atarak kendini hazırlar.
  • Anne ve bebek arasındaki duygusal bağ normal doğum sayesinde daha kısa sürede oluşacaktır.

Norma Doğumla İlgili Korkutmalar

Anne adaylarının bilgi eksikliği ve abartılı doğum hikâyeleri annelerin korkmasına neden olur. Ancak diğer yandan normal doğumun birtakım dezavantajları da vardır. Örneğin süre ayarlaması yapılamaz. Doğum herhangi bir yerde ve zamanda başlayabilir. Bu süreçte profesyonel bir yardım alınmazsa zarar görüleceği korkusu anne adayını sezaryene yönlendirir. Ancak her zaman profesyonel yardım alınabileceği garantisi verilirse sorun aşılabilir. Anne adaylarının normal doğum korkuları için söylenebilecek diğer bir durum aşırı sancı korkusudur. Ancak söylendiği gibi sadece ağrı ve sancı değil bebeğin eşsiz kokuları da hissedilmektedir.

normal doğumun etkileri

Sezaryen Doğum

Anne karın ön duvarı ve rahim ön duvarı kesilerek bebeğin çıkarılması işlemidir. Alternatif bir doğum şekli olsa da çok acil durumlar yerine korkulardan dolayı bu yönteme başvurulabilmektedir. Ancak bu uygulamanın asıl amacı, anne ve bebek sağlığını tehdit eden bir durumdan dolayı bebeğin acilen dışarı çıkması gereğidir. Bebeğin geçiş kanalına gelmesi anneyi tehlikeye sokacaktır. Normal doğumun avantajları her zaman göz öününde bulundurularak zor durumda kalmadıkça normal doğum tercih edilmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *