Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir ?

0
Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir ?

Kardeş kıskançlığı, çocuklarda her yaşta görülen fakat okul öncesi dönemde daha sık rastlanan bir durumdur. Kardeş kıskançlığının asıl sebebi, çocuğun anne ve babasını paylaşmak istememesinden, anne ve babasının sevgisinin bölüneceğini düşünmesinden ve kendisini eskisi kadar sevmeyeceğini düşünmesinden kaynaklanır. Çocukların kafasında oluşan annem ve babam ya kardeşimi daha çok sever ve artık benim ile ilgilenmezse? Gibi soruların cevabını ebeveynlerin kendilerinin güzel bir şekilde çocuklarına açıklaması gerekiyor. Kıskançlık, sevdiğimiz kişileri başkası ile paylaşmak istememiz nedeni ile meydana gelen bir içgüdüdür.

Kardeş Kıskançlığı ve Disiplin Sorunları

Kıskançlığın temelinde güvensizlik yatar. Yeni bir kardeşin aileye katılacağını öğrenen çocuklar kardeşi doğduğu zaman şimdiye kadar ailesinden gördüğü ilginin azalacağından endişe etmesi ve zamanının bir çoğunu diğer kardeş için harcayacaklarını düşünmesi muhtemeldir. Bu durumda anne ve babalara büyük bir iş düşüyor. Yeni bir bebek haberi aldığınızda ilk olarak bunun çocuğunuza karşı olan sevginizde bir eksilme yaratmayacağını ve bazı durumlarda bebeğin küçük olduğu için daha çok zaman harcamanıza gerek olabileceğini fakat ikisini de eşit seveceğinizi söylemeniz gerekir. çocuğunuzu karşınıza alarak onunla bir büyük gibi sohbet etmeli ve çocuğunuz ile her şeyi açık açık konuşmalısınız.

kardes-kiskancligi-nasil-onlenir-2

Kardeş Kıskançlığı Normal Mi?

Çocuğunuzun da kardeşini çok seveceğini ve ona abilik / ablalık yapması gerektiğini ona uygun bir dille anlatmanız gerekiyor. Çocukların cinsiyeti farklı ise ailede cinsiyete uygun farklı görüşler yer alıyorsa cinsiyete göre kıskançlık da meydana gelebilir. Bunu önlemek için çocuğunuzun yanında bu tarz konuşmalar yapmamaya dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun psikolojisini kötü yönde etkileyecek her türlü davranıştan ve söz söylemekten kaçınmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *