Kadınlarda Doğum Sonrası Depresyon

0
Kadınlarda Doğum Sonrası Depresyon

İlk kez ebeveyn olmaya hazırlanan çiftler, özellikle iş hayatı söz konusuysa ailenin yeni üyesini karşılama konusunda acemi davranabilirler. Genelde kaygı bozuklukları söz konusu olduğundan, bebek bakımı konusunda tüm yükün anneye kaldığı durumlar depresyona neden olabilir.

Çalışan annenin bebekle baş başa kaldığı zaman ne yapacağını bilmemesi, sinirli ve gergin davranışlar sergilemesine neden olabilir. Bu durumda psikolojik desteğin yanı sıra, erkeklere de epey görev düşüyor. Anneye yardımcı olmak, onu sakinleştirmek ve gerçekleşmesi mümkün olmayan talepler iletmekten kaçınmak gerekmektedir.

Birçok kadın doğum sonrası depresyon durumunu yetersizlik kaygısı beraberinde geliştiriyor. Özellikle eş ve bebek arasındaki sorumlulukları kaldırmakta zorlanan kadın, evde de destek veren biri olmadığında ciddi sorunlar yaşayabiliyor.

Evlenince Kendini Salmak Kaçınılmaz

 

Birçok kişinin eleştirdiği evlenip kendini salmak konusu, aslında kadının vakit ayıramadığı özel hayatının ne kadar zor olduğunun bir göstergesi.

Yani eleştirmeye başlamadan önce, kişinin ev, iş, çocuk ve özel hayatı arasındaki yükün ne kadar ağır olduğunun farkında olmak gerek! Erkeklere düşen en büyük görev eşlerine ev işlerinde yardımcı olmak, çocuklarla birlikte ilgilenmek ve kadına duygusal ilişkiler konusunda baskı uygulamamak olacaktır.

Kadınların kişisel bakımlarına gereken özeni gösterememeleri, çocukla ilgilenmek, ev işlerini toparlamak ve diğer sorumlulukları yerine getirmekten zaman bulamamaktan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden eşin empatisi sorunu çözen en büyük destektir.

doğum sonrası depresyon

Bebek Bakımında Destek İstemekten Çekinmeyin

 

Bebeğinizle yalnız kalmak sizi korkutuyorsa, ilk zamanlar deneyimli ebeveynlerden destek almaktan çekinmeyin. Sinirli olmanız bebeğinizi de etkiler ve sizi taklit etme konusunda adeta bir fotokopi makinesi gibi çalışacak olan beynine kalıcı etkiler yaratır.

Özellikle küçük bebekler, her zaman yorucudur ve bu durum uykusuzlukla birleştiği zaman anneleri bebeğinden uzaklaştırabilir. En iyi çözüm, anne için bir yardımcı olması, annenin iş hayatına dönüşünün aceleye getirilememesidir. Birçok insan bebeğinin onu değil onu bakan kişiyi istediğinden şikayet eder. Bunun nedeni de tamamen ilgi gösteren ve ihtiyacı karşılayan kişiye olan düşkünlüktür.

Çocuğun psikolojik sorunlarının bu dönemde temelleneceği bilinmeli, doğum sonrası bebek bakımı konusunda anne kadar baba ve diğer aile fertleri de bilinçlendirilmelidir.

Annelerin Sağlığı Bebeklerin Sağlığını Etkiler

 

Annelerin sağlıklı  olması, bebeklerin sağlığını da olumlu yönde etkileyeceği için ciddi bir önem taşımaktadır. Günde 1 saat bile olsa annelere özel bir dinlenme vakti ayrılması gerekmektedir.

Bu durum bir mola olduğu gibi, aynı zamanda da annenin psikolojisi için olumlu etkiler gösterecektir.

hamilelik sonrası sorunlar

Çocuk Bakımı Sizin Yıkımınız Olmasın

 

Annelerin fedakar genetik kodları, kendilerinden önce çocuklarını düşünmelerine neden olur. Ancak kendine iyi bakmayan anneler, bebeklerine de iyi bakamaz ve pozitif bir ruh haline giremez.

Dünyanıza yeni giren bu canlı, sizin gözlerinizin içine bakıp siz ne yaparsanız onu yapmak isteyecek, sizi taklit ederek hayatı öğrenecektir. Bu yüzden onun için kendinize iyi bakmanız gerekecektir. Evlilik, iş hayatı ve çocuk gibi sorumlulukların tamamının kadınlarımıza yüklendiğini unutmadan doğum sonrası depresyon konusunda maaile kadınlarımıza destek vermeliyiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *