Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

0
Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık sistemi anne karnındaki bebeklerin anneden bir takım antikorlar geçmekte ve bebeğin bağışıklık sistemi öyle güçlendirmektedir. Bir bebek anne karnındaki savunma sistemini korumak için anne sütü ile beslenir. Anne sütü bağışıklık sistemini oluşturan en önemli şeydir. Bağışıklık sistemi aynı zamanda vücut direncinin hastalıklara karşı direnmesidir. Çocukların bağışıklık sistemini güçlü tutmalıdırlar. Bağışıklık sistemi zayıf çocuklar sürekli hastalanırlar. Hastalıktan korunmak için çocuk bağışıklık sistemini güçlü tutmalıdır. Peki, bir çocuğun bağışıklık sistemini nasıl güçlü tutar. Gelin beraber bakalım.

Çocukların bağışıklığını güçlendirme yöntemleri

Bir çocuk bağışıklık sistemini güçlü tutmak istiyorsa öncelikle beslenmesine çok dikkat etmelidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk iş düzenli beslenmektedir. Sağlıklı beslenme bağışıklık sisteminin altın kuralıdır. Sağlıklı beslenen çocukların hastalıklara yakalanma riski çok azdır. Kan yapıcı besinler tüketilmelidir. Süt ve süt ürünlerini ihmal edilmemelidir. Ayrıca deniz ve deniz ürünleri özellikle de balık çokça tüketilmelidir. Bir çocuk yeşil sebzeleri de çokça tüketmelidir. Çünkü kan hücrelerini sinir hücrelerini ve hücre yapı taşlarını oluşturan folik asit içeriklidir. Bağışıklık sisteminin çocuklarda güçlü olabilmesi için çocukların uyku düzeni olmalıdır. Uykusunu çok iyi yapmalıdır. Uykunun bağışıklık sistemi üzerinde büyük etkisi vardır. Düzenli uyku ve uyulan ortamın ısısı huzurlu oluşu stressiz oluşu bağışıklık sisteminin kuvvetli olması için gereklidir.

cocuklarin-bagisiklik-sistemini-guclendirmek-2

Aktif ve hareketli çocuk sağlıklı çocuktur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çocukların yaşlarına uygun spor dallarına yönlendirilmesi gerekir. Spor vücut direncini artırır. Hastalıklara karşı korur.

Çocukların kaldıkları ortamda mutlu ve güven ortamı oluşturun. Çünkü çocuğun psikolojisi de bağışıklık sistemi, üzerinde çok etkilidir. Mutlu ve huzurlu ortamlarda çocuklar daha güzel ve sağlıklı büyür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *