Çocuklarımızı Güneşten Nasıl Koruyacağız?

0
Çocuklarımızı Güneşten Nasıl Koruyacağız?

Güneşin çok büyük bir yaşam kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. İnsanlar için olduğu gibi diğer birçok canlı için de çok büyük yararlara sahiptir. Ancak bu faydalı yanlarının yanında güneşin zararlarını da göz ardı etmemeliyiz. Güneş enerjisi yüksek derecede ultraviyole ışık içermektedir ve bu ultraviyole ışıklar dünyaya ulaşıp vücudumuza girdiğinde hücrelerde hasarlara sebep olarak gözle görülebilecek veya görülemeyecek birçok hasarın oluşmasına sebep olmaktadır. Güneş ışınlarından faydalanırken bir yandan da zararlarından kendimizi korumamız gerekmektedir. Özellikle bebek ve çocuklarımızda derilerinin hassaslığı sebebiyle çok dikkatli olmalıyız. Peki, çocukların güneşten korunması için ne yapmalıyız?

Çocukların Güneşten Korunması Ne Zaman Başlamalı?

Güneşten korunma doğumla başlamalı ve bir ömür devam etmelidir. Ancak 18 yaşına kadar maruz kalınan güneş ışığı yüzdelik olarak hesaplandığında ömür boyu maruz kalınan güneş ışığının %80ini oluşturmaktadır. İşte tam da bu sebeple bebek ve çocukların güneş ışığından korunması yani bilinçli olarak faydalanması son derece önemlidir.

Çocukların Güneşten Korunması İçin Uygulanması Gerekenler

– Güneş ışınlarının en çok zarar verdiği öğlen saatlerinde güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.
– Tenimizin gerektirdiği faktörlerde ( en az 15 koruma faktör olmalı) güneş kremi uygulamadan dışarı çıkılmamalıdır. Güneş kremi uygulaması yanlış bir algı ile sadece yazın yapılmaktadır. Doğru olan ise her mevsimde dışarı çıkarken özellikle yüzümüze olmak üzere güneş kremi sürülmesidir.
– Ense de kapatılacak şekilde boyut olarak büyük olmasına dikkat edeceğimiz şapkalardan kullanılmalı.
– Güneş yanıklarından mümkün oluğunca kaçınılmalıdır.
– Güneş ışınlarını geçirmeyip sıcağı yansıtma özelliği olan sık dokumalı kıyafetler tercih edilmelidir.
– 3 yaşını doldurmamış çocuklar ise özellikle kumsal alanlarda sürekli gölgede kalmalıdır.

Fakat çocukların güneşten korunması demek güneşten kaçmak demek değildir, bunu unutmayınız. Çocuklarımızın vücutlarının sağlıklı bir şekilde D vitamini sentezleyebilmesi için güneş ışınlarına da ihtiyaçları vardır. Bunun için haftada 3 gün 10 – 15 dakika güneşlenmek gerekli ve yeterlidir. Bunun için güneş ışınlarını daha az zararlı olduğu sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, öğle saatlerinde güneşlenmekten kaçınılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *