Çocuklarda Diş Çürümesi Engellenebilir Mi ?

0
Çocuklarda Diş Çürümesi Engellenebilir Mi ?

Ağız ve diş sağlığı her yaş grubunun yaşadığı sağlık problemidir. Ağız ve diş sağlığı daha çok çocuklar üzerinde ki olumsuzluklar oluşturmaktadır özellikle dişlerin çürümesi ve kaybedilen dişler çocuklar üzerin de ki olumsuz etkisi oldukça fazladır neden daha çok çocukların dişleri çürür sorusuna ise çocuklar aşırı çikolata, şeker tüketmekte ve dişlerini de zamanın da fırçalamadıklarından dolayı dişlerini çürümesine neden olmaktadır. Çocuklarda diş çürümelerinin önüne geçebiliriz dikkat edersek.

cocuklarda-dis-curumesi-engellenebilir-mi-2Süt dişleri en hızlı çürüyen diş grubudur bunlara gereken hassasiyeti göstermemiz lazım.

Yılda iki defa çocuğumuzu diş dok turana götürmemiz lazım oluşan çürükleri zamanın da tedavi edip daha fazla diş kaybetmenin önüne geçmemiz lazım. Şeker, çikolata tüketimine dikkat etmeli ve günde iki defa mutlaka dişlerini fırlamalarını sağlamamız gerekir sabah ve akşam eğer çocuğunuz kahvaltı yapmadan evde çıkıyorsa bile uyanır uyanmaz dişlerini fırçalaması gerekir bir de gece fırçaladıktan sonra yemek yeme ve ya portakal suyu, süt bile içmemelidir. Yaptığımız yanlışlık dişlerini fırçaladıktan sonra yatmadan süt içirmemiz yanlış önce sütünü içsin sonra dişlerini fırçalasın sütün içindeki bazı maddeler gece boyunca diş kapağında bulunur ve dişlere zarar verir.

Sert ve kabuklu şeyleri dişleriyle parçala mamaları gerekir fındık, Antep fıstığı, ceviz gibi şeyleri dişlerini kullanarak kırmalarına izin vermeyin. Aşırı sıcak ve soğuk yemek ve içeceklere dikkat bunlar dişlere oldukça zarar veren dişlerin çürümelerini neden olurlar. Diş fırçasını 3 ayda bir değiştirin ve diş fırçalama süresini uzatın. Meyveleri özelikle kabuklu yemesini sağlayın elma, havuç, armut gibi kabukluları soymadan yemesini sağlayın bu kabuklar diş ve diş etlerindeki dişlere zarar vericileri kabuklar alır ondan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *