Bebeklerde Sık Görülen Hastalıklar

0
Bebeklerde Sık Görülen Hastalıklar

Çocukluk çağının önemli ve tekrarlayan hastalıkları bulunmaktadır. Bebeklerde sık görülen hastalıklar arasında bademcik rahatsızlıkları ve geniz eti genellikle bebeklerin yatakta sancılı bir hastalık geçirmelerine neden olmaktadır. Kulak Burun Boğaz uzmanları bu tür rahatsızlıkların çocukların sadece sağlıklarını değil aynı zamanda günlük hayatlarını, okul hayatlarını ve sosyal hayatlarını da etkilediğini belirterek anneleri uyarıyor.

Bademcik ve geniz eti ne gibi rahatsızlıklara neden oluyor?

Bademcik rahatsızlıkları ve geniz etinde meydana gelen rahatsızlıklar miniklerin korkulu rüyası haline gelebilmektedir. Burun tıkanıklıkları, yorgunluk hissetme, baş ağrısı, nefes almada güçlük, nefes kesilmesi, davranış bozukluğu gibi birçok sorun geniz eti ve bademcik sorunlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca uzmanlar bu tür rahatsızlıkların sadece sağlık açısından değil aynı zamanda psikolojik açıdan da tehlikeli olduğunu belirtiyor. Bu nedenle çocuklarınızı bu tür rahatsızlıklara karşı korumalı, eğer çocuğunuz bu tür rahatsızlıklara yakalanmış ise zamanında doktora giderek gerekli önlemleri almalısınız. Bu gibi bebeklerde sık görülen hastalıklar sadece ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkartmakla kalmayacak aynı zamanda bebeğinizin gelişimini de olumsuz yönde etkileyecektir.

Kalp romatizmasına yol açabiliyor!

Geniz eti rahatsızlıkları genel olarak ergenlikten sonra gerileyen ve ilerleyen yaşlarda tamamen ortadan kalkan bir rahatsızlıktır. Ancak bademcik rahatsızlıklarında ise bu tür bir durumdan bahsetmek mümkün değil. Bademcik rahatsızlıkları genel olarak 3 – 10 yaş arasında görülmeye başlanır ve vücudun bademcik sisteminde görev alır. Bademcikler her ne kadar vücudu dışarıdan gelen mikroplara karşı korusa da küçük yaşlarda çocukların bademcikleri ve geniz etleri alınabilmektedir. Bunun asıl nedeni ise sanıldığından biraz daha farklıdır. Bademcikler her ne kadar vücudu mikroplara karşı korusa da görevini yerine getiremeyen bademcikler mikroplara maruz kaldıktan sonra sık sık iltihaplanmalara neden olacak ve bu da beraberinde çeşitli rahatsızlıkları getirecektir. Eğer bademcikler sık sık iltihaplanacak olursa bu kalp, eklem ve böbrek romatizmalarına neden olacaktır. Bu nedenle çocuklarda bademciklerin işlevini kaybetmesi durumunda yapılan operasyonlar ile bademcikler ve geniz eti alınmaktadır.

Kısacası bebeklerde sık görülen hastalıklar arasında bunları göstermek mümkündür. Sizde bebeğinizi bu gibi rahatsızlıklara karşı korumalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *