Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir

0
Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir

 

Kabızlık basitçe tanımlanırsa sert ve zor dışkılamadır. Bebek ve çocuklarda bağırsak hareketleri değişkendir. Bazıları her gün, bazıları 2-3 günde bir yapar, bazıları da daha uzun sürede. Birkaç günde bir yapılması her durumda kabızlık değildir. Dışkı sert olmalı ve zor çıkmalıdır. Bebek zorlandığı için dışkılama sırasında acı yaşar ve çatlama olur. Bu durumda dışkılamak istemeyecektir. Dolayısıyla bebek kabızlığı durumunda kısır döngü oluşabilir. Tuvalet konusunda baskıcı tutumlardan uzak durmak gerekir.

 

bebeklerde kabızlık nasıl giderilir

 

Bebeklerde kabızlığın çözümü?

Eğer kısa süreli bir kabızlık yaşanıyorsa herhangi bir ilaç benzeri tıbbi müdahaleye gerek yoktur. Yapabileceğiniz en iyi şey ona bolca su ve meyve suyu içirmek olacaktır. Eğer devamlı oturuyorsa,  onu daha hareketli hale getirebilirsiniz. Ayrıca biraz daha büyük çocuklar için oturakta tuvaleti için bekliyorsa, onu acele ettirmemeniz de önemlidir.

 

bebek nasıl beslenmeli

Bebeğe mümkün olduğunda lifli gıda vermeniz bebekte kabızlığın nasıl giderilmesi çözümü. İçerisinde yüksek lif oranı olan besinler bağırsak hareketlerini artırır ve kabızlığı giderir. Kayısı başta olmak üzere, erik, incir, karpuz gibi meyvelerden püre veya suyu olarak, yedirebiliyorsanız katı şekilde yedirin. Ayrıca besinlerden de yine onun yiyebileceği kıvama getirerek pırasa ve kereviz gibi sebzeleri verebilirsiniz.

 

aylık bebeklerde kabızlık

 

Kabızlığı olan bebeğe ne verilmeli

Yeni doğan ve ilerideki dönemdeki bazı besin maddelerinden onu uzak tutmak gerekir. Süt bunlardan en önemlisidir. Sadece sütle beslenen bebeklerde beslenmeyi ekstra takviyelerle güçlendirmeye çalışabilir ve ona daha kontrollü şekilde besin verebilirsiniz.  Ayrıca verdiğiniz sütü mümkünse, ballı olarak vermeniz önerilir. Ek olarak kimyasalları bol olan çiklet, gofret benzeri yiyeceklerden de olabildiğince uzak tutmanız gerekir. Sadece saf çikolata yemesinde sakınca yoktur.  Bebe bisküvileri yerine sade bisküviler tercih edilebilir.

 

Keten Tohumu Formülü

İki çorba kaşığı keten tohumunu 12 saat boyunca suda beklettikten sonra bunu suyla kaynatıp bebeğe verdiğiniz çorbaya katabilirsiniz kabızlığın tedavisi için önemli bir tavsiyedir. Eğer kaka sırasında bebek ya da çocuğun ağrısı olduğu belliyse, ayrıca çamaşırda kan izleri de varsa hemen doktora götürmeniz gerekir.

 

bebeklerde kabızlığın çözümü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *