Bebeklerde Ek Gıdalara Ne Zaman Başlanmalıdır ?

0
Bebeklerde Ek Gıdalara Ne Zaman Başlanmalıdır ?

Bebeklerde ilk 6 aylık dönem sadece anne sütüyle beslenilmesi gereken bir dönemdir. Bebekler bu süre içerisinde anne sütünden başka hiçbir gıdaya ihtiyaç duymazlar. Su da buna dahildir. Sadece anne sütüyle beslenmeleri gelişimleri için yeterlidir. Yalnızca dışarıdan ek olarak bazen D vitamini ve demir verilmesi gerekebilir. Onun haricinde bebeğe herhangi bir ek gıda verilmemesi gerekir. Bu dönemde bebeklerin baş kontrolleri ve yutma refleksleri yeteri kadar gelişmediğinden dolayı zaten ek gıda almaya vücut anatomileri uygun değildir.

6. aydan itibaren ise bebeklere ek gıda verilmeye başlanabilir. Bebeklerde çiğneme yutma ve öğütme reflekslerinin gelişmesi, damak tatlarının oluşması, sofraya oturma alışkanlıklarının edinilmesi için de 6. ayda ek gıdaya başlamak uygun zamandır. Fakat bu dönemde direk ek gıda ile beslenme değil bahsettiğimiz; Anne sütünün yanında yavaş yavaş verilen muhallebi kıvamında öğütülmüş gıdalar ve çorbalardan bahsediyoruz. 6. ve 9. ay arası anne sütü ve ek gıda şeklindeki beslenmeyi sürdürebilirsiniz. 24 saatlik süre içinde yalnızca 2 çay bardağı kadar ek gıdadan fazlası verilmemesi gerekmektedir. 9. ayın sonuyla birlikte ek gıdaların sayısında ve çeşidinde artış yapılabilir.

Bebeğinize ne zaman ek gıda vermeye başlamalısınız?

Ek gıdalarla desteklenmesine rağmen anne sütü verilmesi aynı miktarda devam etmelidir. 6. aydan itibaren anne sütü bebeğin beslenmesi için yetersiz kalmaya başlar fakat içerisindeki bebeğin sağlığı için etken olarak maddeler hala anne tarafından salgılanmaya ve anne sütüne geçmeye devam eder. Bu nedenle bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklardan korunması amacıyla anne sütü asla kesilmemelidir. 2 yaşına kadar mama ve diğer ek gıdalarla birlikte anne sütü alımı da sürdürülmelidir. Dünya Sağlık Örgütünün de önerisi bu yöndedir.

Mother feeding baby

2 yaşından sonrasında ise gelişmişlik seviyesi geri olan ülkelerde ve bölgelerde anne sütü alınımının devam etmesi bebeğin bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklardan korunması yönünden yararlıdır. Afrika ülkeleri gibi ülkelerde bebeklerin bağışıklık sisteminin yeteri kadar gelişememesi ve hastalıklara maruz kalmaları açısından anne sütünün içerisinde bulunan antioksidanlar, vitamin ve mineraller bebeğin sağlığını olumlu yönde etkiler. Fakat geri olmayan ülkelerde böyle bir durum söz konusu değildir. 2 yaşın sonunda normal gıdalara başlamak bebek için gayet uygundur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *