Bebekler İçin Anne Sütü Mucizesi

0
Bebekler İçin Anne Sütü Mucizesi

anne sütü ve bebek

Hayata yeni gelen bebeklerin temel besin kaynağı anne sütü olacaktır. Anne sütü doğum sonrasında ilk defa verilirken, bebeğin çok güçlü bir bağışıklık kazanmasını sağlar. Bu ilk 7 günde üretilen anne sütüne kolostrum ya da ilk süt adı verilir. Sarıya yakın bir renkte olan bu süt,  protein, mineral ve vitaminler yönünden son derece zengindir. Bu sarı rengin sebebi yüksek beta karoten seviyesidir. İlk sütün protein içeriğinde, bebeği hastalıklara karşı koruyan antikorlar yer alır. Ayrıca barsak epitelinin direnç artırıcı özelliklere sahiptir. İlk süt, özgül ağırlığı, 1050 gram civarıdır. Kalorisi ise 67 kcal’dır. İlk 7 günden sonraki 15. Güne kadar salgılanan süt geçiş sütü ismini alacaktır. Bu ikinci aşamada sütte yer alan protein miktarı azalırken yağ ve kalorisi artar.

Sütün Miktarı Bebeğe Yeterli Mi?

Anne sütü besin değeri bakımından iki bebeği besleyebilecek yeterliliktedir. İçeriğindeki protein, yağ ve diğer besin maddeleri düzenli tüketen bebeklerin sağlığını korur. Şayet bebek doymuyorsa kan şekeri düştüğü için ağlama ve uyuklama belirtisi ile doyduğu izlenimi de verebilir.  Bu nedenle bir yaşına gelene kadar bebek kilo alımı kontrol etmeniz tavsiye edilir.

anne sütü faydaları

Beşik Pozisyonunda Emzirme

Birçok farklı emzirme pozisyonu vardır. Siz kendinize uygun dilediğiniz bir tanesini seçebilirsiniz. Bebeği rahat emzirmek için beşik pozisyonu önerilir.

  • Kolunuzu dayamak için destek bularak ve arkanıza yaslanarak yerleşin.
  • Ayağı dayayıp, dizi yukarı kaldırmak için bir puf temin edin.
  • Bebeği kolunuza uzatıp 45 derece bir eğimle memenize yaklaştırın. Bebeğin eller bu durumdayken serbest olmalıdır. Memenize temas ederek başını bulabilir.
  • Meme başınızı, bebeğinizin ağzına yöneltip, başparmakla memenizi sıvazlayıp, sütünün kolay gelmesine yardım edin.
  • Emme işleminde bebeğiniz vakum yapar. Bu basınç, memenizden süt gelmesini sağlayacaktır. O memenizden ayrılırken basıncı yok etmek için parmağınızı ağzına koyarak, basıncı azaltmanız gerekir.
  • Şayet bebeğinizi tam yatar halde emzirirseniz, sütünüz burun arkasına kaçabilir. Bazen de kulak yolunda enfeksiyona neden olabilir. Yeni doğan bebeklerde kulak iltihabı nedeni en çok bundandır

 

anne sütü mucizesi

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *