Bebek Alt Temizliğinde Dikkat Edilecek Noktalar

0
Bebek Alt Temizliğinde Dikkat Edilecek Noktalar

Bebek bakımı ciddi bir iştir fakat bebeğinizin altını değiştirirken gösterdiğiniz hassasiyet onu her açıdan daha çok memnun edecektir. Hassas bir tene sahip olan minik bebeğiniz asla yoğun oranda naylon içeren bezler kullanılarak bezlenmemelidir. Bu tarz bezler bebeğinizin poposunu ilk önce tahriş ve pişik ederek canının yanmasına yol açar ve bezlenmeye devam edildiği takdirde daha ağır yaralara dönüşebilir. Bebeğinizin sağlığı için en güzelini ve en kalitelisini kullanmaya özen göstermeli, mümkünse pamuk oranı en yüksek bezlerden kullanmalısınız. Bebeğin alt temizliği yapılırken de dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Annenin gayet hijyenik olması ise ilk kural denilebilir.

Anne ellerinin temiz olduğundan emin olmalıdır ve eğer alt temizliğinden hemen önce ellerini güzelce yıkaması mümkün değil ise temizleyici ve mikrop öldürücü losyon kullanmalıdır. Bebeğin altını temiz bir bez üzerinde değiştirmek gerektiği için annenin bebek doğmadan önce uygun bir alt değiştirme mendili alması tavsiye edilir. Bebek bu bez üzerine yatırıldıktan sonra altı açılmalı ve bir süre bebek düşmesin diye kontrol edilerek beklenmeli. Eğer yarım kalmış bir idrar veya dışkı sorunu varsa tamamlanması beklenmelidir.

bebek-alt-temizliginde-dikkat-edilecek-noktalar-2

Bebekler altları açıldığı zaman gayet neşeli oldukları için bu süre havanın durumuna göre uzatılabilir fakat üşütülmemesine dikkat edilmelidir. Eğer bebek çok fazla kaka yapmış ise anne adayının ıslak bezler ile yada ıslak mendiller ile temizlik yapması biraz zor olacaktır. Bu sebepten de bebeğin hemen duşa sokulması veya belden aşağısının ılık sabunlu su ile yıkanması daha doğru olacaktır. Fakat sadece idrar yapılmış ise nemli bir pamuk yardımı ile veya alkolsüz ıslak mendiller ile silinmesi yeterli olacaktır. Bebeğin bezi çok fazla dolarsa idrarı cildine zarar verebilir. Ufak tefek kızarıklıklar ile başlayan bu sorun ciddi pişiklere dönüşmeden önlem alınmalı ve bez vücudunda 2 – 3 saatten fazla tutulmamalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *