Anne Sütünün Faydaları

0
Anne Sütünün Faydaları

Beslenme ile sağlık arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Çocukların sağlıklı olarak büyüyebilmesi ve kalıtsal yeterliliklerine ulaşabilmesi için dengeli ve sağlıklı olarak beslenmesi gerekiyor. Dengesiz, hatalı beslenme, yetersiz beslenme gibi birçok sorunda her yıl dünyada onlarca bebeğin ölümüne neden olmaktadır. Ayrıca yetersiz beslenme sonucu oluşan enfeksiyonlarda yine birçok çocuğun gelişimine olumsuz olarak yansıyor. Bu nedenle çocukların dengeli ve sağlıklı olarak beslenebilmesi için Anne sütü büyük önem taşıyor. Çünkü anne sütü içerisine bebeklerin ihtiyacı olabilecek her türlü vitamin ve mineral bulunmaktadır.

Süt çocuğu için en uygun besin anne sütüdür

Anne SütüSüt çocukları için en uygun besinlerden bir tanesi anne sütüdür. Anne sütü yeni doğan bir bebeğin ilk 6 ay içerisinde ihtiyacı olabilecek her şeyi bulundurur. İlk 6 ay sadece anne sütü içerek büyümüş olan bebeğin gelişimi de oldukça hızlıdır. Çoğu anne çocuklarına bu dönemde endüstriyel sütler içermeyi tercih edebilir. Ancak en uygun koşullarda mükemmel yapılmış olan sütler dahi anne sütüne yetişemez. Bu nedenle 1970 yılından günümüze kadar dünyanın birçok noktasında anne sütüne dönüş kampanyaları başlatılmış ve annelerin çocuklarını kendi sütleri ile beslemesi tavsiye edilmiştir. Eğer sizde çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyümesini istiyorsanız çocuğunuzu ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslemeniz gerekiyor.

Gelişmekte olan ülkelerde anne sütü daha az tercih ediliyor

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde bebekler için daha çok endüstriyel sütler tercih ediliyor. Ancak bu sütler kesinlikle anne sütünün yerini tutmamaktadır. Eğer sizde çocuğunuzu Anne sütü ile değil de endüstriyel süt ile besliyorsanız o zaman büyük bir yanlış yapıyorsunuz demektir. Yıllardır yapılan araştırmalarda anne sütünün çocuklar için daha faydalı olduğunu kanıtlamış durumda.

Diğer sütlerde laktoz bebeğin ihtiyacı olandan daha fazla bulunur. Bu da çocuğun gelişimine olumsuz etki yapabilir. Ancak anne sütü içerisinde laktoz miktarı tam bebeğin ihtiyacı olacak miktarda bulunduğu için çocuğunuz dengeli olarak beslenmiş olur. Ayrıca anne sütü protein bakımından da oldukça zengindir. Bu nedenle sizde çocuğunuzu ilk 6 ay endüstriyel sütler ile değil anne sütü ile beslemelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *