Anne Emzirmesi ile ilgili Tıbbi Durumlar

0
Anne Emzirmesi ile ilgili Tıbbi Durumlar

Doğum bittikten sonra anne kendine geldiğinde bebeğini hemen emzirmeyi isteyecektir. Anestezi etkisi geçtiğinde uyanma olduğu için kanda herhangi bir madde kalmamıştır ve uzman kontrolünde emzirme yapılabilir.  Bunun dışında yeni doğum yapan emzirmesi ile ilgili bazı tıbbi durumlar vardır ve durumun özelliğine göre emzirme bazen sakıncalı da olabilir.

Ultrason Anne Sütünü Etkiler Mi?

Anne adayı hamilelik sürecinde devamlı ultrason yöntemini uyguladığından yeni doğum veya ilerideki emzirme döneminde ultrason zararlı değildir. Bununla birlikte:

  • Emzirme dönemindeki anne kemik ya da akciğer filmleri çektirebilir.
  • Bilgisayarlı tomografi çektirebilir. Emzirme olabilir, bebek radyasyona maruz kalmaz.
  • Şayet renkli film çekilecekse de ve damardan ilaç verilecekse de bu anne sütünü etkilemez.
  • Emziren anne MR çektirebilir.
  • Sindirim sistemi için görüntülemelerde bebeğe geçiş durumu söz konusu değildir. Ancak annenin kontrast kullanımı durumunda şüphesi olursa bir süre ara verebilir. Bu arada ayrıca sağarak bebeğine verebilir.
  • Yalnızca nükleer tıp birimi ile ilgili işlemlerde anne emzirmesi konusunda mutlaka uzmana başvurmalıdır.

anne ve bebek sağlığı

Emziren Anne Aşı Olur Mu

Anneler emzirme döneminde aşı olabilir. Ancak yeterli çalışma olmayan ve belirsizlik hüküm süren aşılarda annenin aşı olması gerekliyse uzmana başvurularak işlem yapılmalıdır. Bunun yanında emziren anneler grip aşısı olabilir, bebe ve çocuğa yapılan bütün aşılar ona da yapılabilir.

Diş Hekimine gidilirmi

Yapılan araştırmalarda doğum yapan anne dolgu, kanal tedavisi ya da diş çekimi gibi müdahale yaptırmışsa,  sütünü etkilediği yönünde bir bilgi görülmemiştir. Bu uygulamalarda kullanılan lokal anestezi anne sütünü etkiler mi sorusu da böylece cevap bulur. Ancak anne yine de bundan emin olamıyorsa, diş tedavisinden önce bebeğini emzirmesi tavsiye edilir. Yeni anneler diş tedavisi bittikten sonra ağrı kesici ya da antibiyotikleri güvenle kullanabilir.

bebek emzirme sağlık

Emziren Annede Enfeksiyon Durumu

Emziren anne enfeksiyon kaparsa, emzirmeye aynı biçimde devam etmelidir. Bunun sebebi annede enfeksiyonla savaşma sırasında salgılanan antikor bebeğe de geçecek ve onu enfeksiyondan koruyacaktır. Şayet anne üst solunumla ilgili enfeksiyon yaşıyorsa, maske takması ve bebeğin kaldığı havayı sıkça temizlemedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *